CZ | EN | DE

HODNOCENÍ VZPOMÍNKOVÝCH AKCÍ 149. VÝROČÍ BITVY U HRADCE KRÁLOVÉ (7. 7. 2015)

Letošní vzpomínkové akce na největší bitvu na našem území se uskutečnily od 2. 7. do 4. 7. v Hradci Králové a na Chlumu. Vyvrcholením byla sobotní akce, kdy pod památníkem Baterie mrtvých proběhla dynamická bitevní ukázka s názvem „Sasové u Hradce 1866“, která připomněla účast saského expedičního sboru pod velením korunního prince Alberta Saského na straně Rakouska.

400 účastníků historických skupin nejen z Čech, ale také z USA, Rakouska, Německa, Maďarska, Polska, Slovenska a Itálie sehráli bitvu o marném boji Sasů a Rakušanů proti pruské přesile. Ve vlněných uniformách však tento rok zápolili hlavně s horkým počasím a chladit vodou museli i své koně. Kvůli horku dorazilo letos na Chlum i méně diváků, odhadem dva tisíce. K osvěžení mohli využít přistavenou cisternu s pitnou vodou, kterou úplně vyprázdnili. Jako každý rok byla také připravena stanice záchranné služby, ale lékaři naštěstí nemuseli řešit žádné vážné zdravotní komplikace. „Divákům i účastníkům patří poděkování, že i v tomto počasí dokázali vytvořit důstojnou atmosféru vzpomínkových akcí bitvy, která změnila Evropu,“ uvedl Radek Balcárek, ředitel projektu Königgrätz 1866.

Bitvě přihlížel letos i režisér a herec Jan Budař, který by chtěl využít záběry z příštího jubilejního ročníku bitvy do nového filmu Největší tajemství Leopolda Bumbáce, který vznikne podle Budařovy stejnojmenné pohádky. V dobrodružně romantickém příběhu bude hrát hlavní roli pruského vojáka, který přežil bitvu, Ondřej Vetchý. „S panem Budařem jsme se domluvili na úzké spolupráci a vzájemném partnerství, diváci se tak mohou těšit na účast protagonistů filmu v bitevní scéně projektu 150. výročí,“ uvedl Radek Balcárek.

Příští rok se také očekává velká účast jezdeckých oddílů. Rekonstrukce druhé největší jezdecké srážky 19. století se zúčastní 100 jezdců, kteří vzdají hold sedmi tisícům padlých koní v této bitvě. Akce se uskuteční také u příležitosti odhalení pomníku jezdecké srážky z roku 1866 u Střezetic, který bude věnován jezdcům i jejich věrným koním, kteří se ze střezetické pláně už
nikdy nevrátili.

 

  Kontakty

KÖNIGGRATZ 1866 - Garda města Hradce Králové z.s.

Velké náměstí 1
500 01 Hradec Králové
Telefon: +420 608 216 662 - Radek Balcárek
Email:

Facebook YouTube

Tato prezentace používá pouze technické soubory cookies, které jsou nutné k fungování prezentace.