CZ | EN | DE

K PROJEKTU 150. VÝROČÍ BITVY U HRADCE KRÁLOVÉ (15. 10. 2015)

V roce 2016 si připomeneme 150. výročí Bitvy u Hradce Králové, která byla největším válečným střetnutím prusko-rakouské války z roku 1866 a počtem vojáků byla i největší bitvou na území Česka v celé jeho historii. V jediném dni se na Chlumu střetlo 436 tisíc vojáků a po krvavé řeži zůstalo na 16 tisíc mrtvých a pohřešovaných. Na bojišti zahynulo také asi 11 tisíc koní. Cílem projektu 150. výročí Bitvy u Hradce Králové je postihnout tuto dějinnou událost prostřednictvím mnoha aktivit, které ukáží nejen historické souvislosti, ale i tehdejší taktiku a strategii, a také přidají k 1 400 pietních míst další - Pomník jezdecké srážky u Střezetic.

Na projektu seriálu akcí k 150. výročí Bitvy u Hradce Králové se podílí jako hlavní pořadatel Garda města Hradec Králové, spolupořadateli jsou Královéhradecký kraj, Město Hradec Králové, Muzeum východních Čech a Komitét pro udržování památek z války roku 1866. Čestným prezidentem organizačního výboru je František Kinský a kromě zástupců hlavních organizátorů spolupracují na přípravě akcí i odborní zástupci Univerzity Hradec Králové. Do projektu postupně vstupují další státní i nestátní organizace, církevní instituce a podporu poskytují dobrovolná historická, kulturní a vojenská sdružení z České republiky i dalších evropských zemí, zejména Rakouska a Německa.
„Věřím, že široká veřejnost ocení bohatý program, který pojímá tuto událost z mnoha úhlů. Vždyť například poprvé na evropských bojištích začal zraněným pomáhat Červený kříž,“ říká primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.
„Jsem rád, že k nám do kraje každoročně na vzpomínkové akce tohoto válečného střetnutí přijíždějí zejména turisté z Rakouska, Německa a Itálie, protože tím ukazují, že Evropané mají bohatou historii, která nás spojuje. Ať jsou akce k 150. výročí bitvy 1866 u Hradce Králové nejen důstojnou vzpomínkou, ale i příležitostí pro další zajímavé aktivity v rámci cestovního ruchu v našem regionu,“ říká hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.
„Připravujeme řadu akcí, které připomenou nejen historické události, ale budou i příležitostí pro setkání významných osobností kulturního, odborného a společenského života. Jsme také rádi, že u všech zainteresovaných subjektů panuje shoda v intenzivním přístupu, který je pro úspěch tohoto náročného projektu důležitý,“ uvádí Radek Balcárek, ředitel projektu Königgrätz 1866.
Protože tento projekt si dal mj. za cíl posílit roli společenských a prezentačních akcí i v rámci cestovního ruchu, měl by se stát zajímavou aktivitou i v této oblasti. Záštitu nad akcemi organizovanými v rámci 150. výročí Bitvy u Hradce Králové dosud převzali prezident ČR Miloš Zeman, rakouský velvyslanec Ferdinand Trauttmansdorff, pražský arcibiskup Dominik Duka, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr kultury Daniel Herman, ministr obrany Martin Stropnický, ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a rektor Univerzity Hradec Králové Josef Hynek.
Součástí programu jsou nejen vzpomínkové akce přímo na bojišti a atraktivní bitevní ukázky za účasti českých i zahraničích vojenských spolků, ale i odhalení nového pomníku, mezinárodní konference, multimediální program s koncertem Filharmonie Hradec Králové pod širým nebem, divadelní představení, výstavy, reedice starších i vydání nových publikací. Ve znamení 150. výročí bitvy u Hradce Králové bude i XVI. královéhradecký městský ples s názvem „Ples císaře Františka Josefa I.“.
V současnosti je již zpřístupněna výstava Pevnost Královéhradecká v Muzeu východních Čech, kterou postupně doplní další tři výstavy: Život v pevnosti, Ve stínu války a Ohlasy Prusko-rakouské války.
Hlavním týdnem vzpomínkových akcí bude přelom června a července od 29. 6. do 3. 7., kdy proběhnou mimo jiné třídenní mezinárodní konference Prusko-rakouská válka 1866 v optice politických, vojenských, sociálních, hospodářských a kulturních dějin, kulturní program v ulicích a náměstích Hradce Králové s koncerty, přednáškami, dobovým tržištěm a ukázkami jednotek. Vyvrcholením budou tyto akce: odhalení Pomníku jezdecké srážky u Střezetic, rekonstrukce jednotlivých střetů bitvy, multimediální program s koncertem Filharmonie Hradec Králové na Velkém náměstí v sobotu 2. 7., a ukázka Velká bitevní scéna „Königgrätz 1866“ na bojišti Chlum v neděli 3. 7. 2016.
V programu výročí budou i divadelní představení U kanónu stál aneb Bitva u Hradce Králové v podání Divadla Drak Hradec Králové a hra Benedek v podání ZUŠ Střezina Hradec Králové. Završením vzpomínkového seriálu bude připomínka příjezdu rakouského císaře Františka Josefa I., který na podzim roku 1866 navštívil válkou postižené vesnice a poskytoval dary. Celému Hradecku věnoval na zmírnění utrpení jeden milion zlatých, což by v dnešních cenách bylo asi 120 milionů korun.
Další informace zájemci naleznou na webových stránkách www.koniggratz150.eu v češtině, němčině a angličtině.
Hradec Králové, říjen 2015
Další informace: Radek Balcárek
mail: info@koniggratz150.eu
tel.: 608 216 662

 

  Kontakty

KÖNIGGRATZ 1866 - Garda města Hradce Králové z.s.

Velké náměstí 1
500 01 Hradec Králové
Telefon: +420 608 216 662 - Radek Balcárek
Email:

Facebook YouTube

Tato prezentace používá pouze technické soubory cookies, které jsou nutné k fungování prezentace.