CZ | EN | DE

KONCERTY V RÁMCI VZPOMÍNKOVÝCH AKCÍ 150. VÝROČÍ 1. – 3. 7. 2016

Součástí kulturních akcí budou i koncerty.  

Koncert skupiny Hradišťan & Jiří Pavlica1. 7. - 20.30 hod, Hradec Králové, Velké náměstí
Hradišťan s uměleckým vedoucím a houslistou Jiřím Pavlicou je ojedinělé seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, který v počátcích vycházel zejména z lidové tradice. Často spojuje lidovou hudební tradici s dobovými událostmi, například v albech Byla vojna u Slavkova a Zbojné písně moravské. Hradišťan překračuje hranice hudebních žánrů a spolupracuje s osobnostmi různých kultur světa. Koncertoval na čtyřech kontinentech, natočil více než 30 stěžejních zvukových nosičů, spolupracuje s rozhlasem, televizí a filmem. Je častým hostem domácích i zahraničních festivalů tradiční, alternativní, ale i vážné hudby. Jiří Pavlica s Hradišťanem je držitelem zlatých desek za alba AG Flek a Hradišťan, Ozvěny duše, Mys Dobré naděje, Hradišťan Live, Vteřiny křehké a platinové desky za album O slunovratu

Koncert folkové skupiny Kantoři 2. 7. - 19.30 hod, Hradec Králové, Velké náměstí
Česká folková skupina Kantoři působí již od roku 1970 a patří tak k nejdéle nepřetržitě působícím hudebním formacím v ČR. V podvečer 2. července vystoupí s pásmem „Tam u Královýho Hradce“, které navazuje na legendární stejnojmenné album z roku 1985. Mj. zazní válečné popěvky, jako jsou např. Osmnáctá chasa, Kanonýr Jabůrek, Prajzi jdou.

Koncert Filharmonie Hradec Králové 2. 7. - 21.30 hod, Hradec Králové, Velké náměstí
Filharmonie Hradec Králové se na večerním koncertu pod širým nebem představí výběrem skladeb autorů, kteří ve svých dílech zachytili pestrý obraz tehdejší doby s válečnými událostmi i lidskými tragédiemi. Na koncertu například zazní Triumfální symfonie E dur op. 6 Bedřicha Smetany či Radeckého pochod Johanna Strausse staršího. „V závěru asi čtyřicetiminutového programu se objeví slavná skladba Petra Iljiče Čajkovského Slavnostní předehra 1812 op. 49, ke které se ke konci připojí rakouská kapela Artillerie Traditionskapelle Von der Groeben z Vídně. Finále doprovodí zvuky z bojiště a dělostřelecké salvy,“ uvedl ředitel Filharmonie Hradec Králové Václav Derner. Koncert bude dirigovat maďarský dirigent, skladatel, klavírista a cembalista István Dénes, který působí jako dirigent významných hudebních těles v Maďarsku a Německu, i četných festivalů v Rakousku, Německu a Itálii. K 150. výročí bitvy u Hradce Králové složil skladbu Hradecký pochod, v níž spojuje známé hudební motivy. Ve skladbě se například objeví císařská hymna, Rákocziho pochod, česká hymna či popěvek Kanonýr Jabůrek. „Tato hudební koláž má být připomínkou, holdem té době i výrazem úcty k tisícům válečných obětí,“ dodal Václav Derner. Jednotlivé skladby budou propojeny čtenými úryvky z knihy V pevnosti spisovatele Ignáta Herrmanna, který jako chlapec vzpomíná na rok 1866, kdy žil s rodinou v Hradci Králové. Čtené úryvky přednese herec Jiří Balcárek.

Návštěvníkům se na samostatných koncertech v historickém centru Hradce Králové i na místech bitevních
ukázek představí také:
Hudba 6. praporu polních myslivců z Náchoda, česká kapela Spielmannszug 1. Garde Regiment zu Fuss, německá hudební tělesa Heidedragoner Uetzingen e.V. Berittenes Trompeterkorps z Walsrode a Spielmannszug Radeberg, rakouská kapela Artillerie Traditionskapelle Von der Groeben z Vídně.

 

  Kontakty

KÖNIGGRATZ 1866 - Garda města Hradce Králové z.s.

Velké náměstí 1
500 01 Hradec Králové
Telefon: +420 608 216 662 - Radek Balcárek
Email:

Facebook YouTube

Tato prezentace používá pouze technické soubory cookies, které jsou nutné k fungování prezentace.