CZ | EN | DE

HRADEC KRÁLOVÉ A OKOLÍ OPĚT CENTREM MILOVNÍKŮ VOJENSKÉ HISTORIE (26. 06. 2015)

V letošním roce si připomínáme 149. výročí jedné z největších bitev 19. století. Vzpomínkové akce pořádá již více než 20 let Garda města Hradce Králové a za tu dobu se podařilo vytvořit projekt, který každoročně přiláká do Hradce Králové a okolí tisíce milovníků historie z celého světa.

„Na letošní 149. výročí potvrdilo účast více než 400 účastníků, kromě českých dorazí historické skupiny i z USA, Rakouska, Německa, Maďarska, Polska, Slovenska a Itálie,“ uvedl Radek Balcárek, ředitel projektu Königgrätz 1866. Vyvrcholení vzpomínkových akcí bude tradičně na bojišti Chlum 1866, a to v sobotu 4. července 2015 ve 14 hodin, kdy pod památníkem Baterie mrtvých proběhne dynamická bitevní ukázka s názvem „Sasové u Hradce 1866“. Tato ukázka připomene méně známou účast saského armádního sboru pod velením korunního prince Alberta Saského na straně Rakouska. Další zajímavostí letošních akcí bude v pátek 3. 7. 2015 rekonstrukce pruského útoku na Chlum přesně podle původních originálů vojenských map.

V Hradci Králové bude v rámci vzpomínkových akcí možné navštívit interaktivní program pro celou rodinu s názvem „Dostaveníčko s rokem 1866“, který se bude konat na Masarykově náměstí ve čtvrtek 2. července. Návštěvníci se mohou těšit na pásmo historické muziky, ukázek dobového odívání, uniforem, výzbroje, ale i jezdeckého umění husarů, hulánů a kyrysníků. Součástí budou také jízdy historickým kočárem pro veřejnost.

Letošní akce jsou díky trvalé podpoře města Hradce Králové a příspěvku Královéhradeckého kraje přístupné zcela zdarma. Na přípravě programu se podílí Muzeum východních Čech, Komitét 1866 a obec Všestary.

 

  Kontakty

KÖNIGGRATZ 1866 - Garda města Hradce Králové z.s.

Velké náměstí 1
500 01 Hradec Králové
Telefon: +420 608 216 662 - Radek Balcárek
Email:

Facebook YouTube

Tato prezentace používá pouze technické soubory cookies, které jsou nutné k fungování prezentace.