CZ | EN | DE

150. VÝROČÍ BITVY U HRADCE KRÁLOVÉ Z ROKU 1866 SE ZÚČASTNÍ NA 850 UNIFORMOVANÝCH VOJÁKŮ Z 9 ZEMÍ (30. 5. 2016)

Organizátoři vzpomínkových akcí 150. výročí bitvy u Hradce Králové už mají konečný soupis všech přihlášených domácích i zahraničních vojenských historických jednotek, které se zúčastní bitevních scén a ceremonií. Ve dnech 1. až 3. července se ve Střezeticích, Máslojedech, v Hradci Králové a na Chlumu představí na 850 členů vojenských spolků v dobových uniformách z devíti zemí, z toho stovka jezdců na koních a na 150 hudebníků.

Jubilejní rok jedné z největších bitev 19. století si nenechaly ujít nejen spolky vojenské historie z Česka,ale také z Polska, Rakouska, Německa, Slovenska, Dánska, Maďarska, Itálie a USA. Na bitevní ukázky vyslaly vojenské bojové jednotky, jezdce i vojenské kapely.

Účastníkům se na místech bitevních ukázek i na samostatných koncertech představí například česká Hudba 6. Praporu polních myslivců z Náchoda, Spielmannszug 1. Garde Regiment zu Fuss, německá hudební tělesa Bläsergruppe Langeln z Wernigerode, Heidedragoner Uetzingen e.V. Berittenes Trompeterkorps z Walsrode, Spielmannszug Radeberg, a rakouská kapela Artillerie Traditionskapelle Von der Groeben z Vídně.

Počet uniformovaných účastníků z vojenských spolků bude letos vůbec největší v celé historii vzpomínkových akcí bitvy u Hradce Králové 1866. Do bitevních a vojenských ukázek se zapojí na 70 historických jednotek včetně jezdeckých formací. Návštěvníci uvidí nejvíce jednotek pěšáků, ale také jízdu v podobě hulánů, dragounů a husarů. K dispozici bude také 23 historických děl. Pro návštěvníky bude jistě atraktivní i to, že historické jednotky budou mít ležení přímo na bojišti. Budou spát v dobových stanech, v jejich blízkosti budou v ohradách ustájeni také jejich koně. Odhaduje se, že vojenské ležení bude mít asi 200 stanů.

„V tehdejších vojenských leženích ještě chyběly polní kuchyně, vojáci si vařili sami ve skupinách po čtyřech, k dispozici měli něco jako velký ešus, kde si připravovali jídlo. Centrálně fasovali jen pečivo, maso a suroviny k vaření. Potraviny získávali od obyvatel formou rekvizic, ale, bohužel, také rabováním,“ uvedl ředitel projektu Königgrätz 1866 Radek Balcárek.

 

  Kontakty

KÖNIGGRATZ 1866 - Garda města Hradce Králové z.s.

Velké náměstí 1
500 01 Hradec Králové
Telefon: +420 608 216 662 - Radek Balcárek
Email:

Facebook YouTube

Tato prezentace používá pouze technické soubory cookies, které jsou nutné k fungování prezentace.