CZ | EN | DE

Rok 1866 a Královéhradecký pochod

Mezi Hradečáky možná není příliš známo, že ohlas bitvy u Hradce Králové se zapsal i do hudebního repertoáru v několika zemích světa.

Vojenský pochod, známý jako Königgrätzer Marsch, složil německý vojenský kapelník a skladatel vojenské hudby Johann Gottfried Piefke. První verzi pochodu prý Piefke, nadšený pruským vítězstvím, napsal ihned na bojišti bitvy u Hradce Králové v roce 1866. Pochod se velmi povedl. V pruské a později německé armádě se stal mimořádně populárním a bez něj se prý dodnes v Německu neobejde žádná pořádná vojenská přehlídka. V císařské německé armádě byl samozřejmě jedním z oficiálních pochodů, např. jako přehlídkový pochod 1. bavorského pěšího pluku „König“ nebo 91. oldenburského pěšího regimentu. Zato v Rakousko-Uhersku ani v následnických státech se z pochopitelných důvodů Královéhradecký pochod neujal a nehraje se.

Především však nepřekvapí, že vzhledem k okolnostem vzniku a pruskému původu si Königgrätzer Marsch přisvojili nacisté. Oblíbil si ho Hitler, pochod se hrál na počest vítezství wehrmachtu v bitvách 2. světové války a na každoročních norimberských sjezdech NSDAP. Hraje se i v proslulém filmu režisérky Leni Riefenstahlové „Triumf vůle“ jako pochod SA. Jeho oblibu u nacistů si dnešní neonacisté bohužel mylně vyložili jako dědictví Třetí říše. O tom se lze přesvědčit i na četných internetových stránkách.

Vedle řady nahrávek na YouTube zaznívá Královéhradecký pochod také v původní verzi počítačové akční hry „Day of Defeat“, zasazené do 2. světové války, jestliže ve hře vítězí německá strana. Podobně se uplatňuje v jednom z dílů počítačové hry „Call of Duty“ - „World at War“, nebo ve hře „Nazi Zombies“. Ve filmu „Indiana Jones a poslední křížová výprava“ uslyšíte Královéhradecký marš ve chvíli, kdy je hrdina přítomen nacistickému pálení knih, aby získal zpět otcův deník.

Königgrätzer Marsch byl oblíbeným pochodem v armádě carského Ruska a vojenské kapely armád různých států ho hrají dosud. V dnešní chilské armádě je pod jménem "Granaderos al Galope", tedy „granátnický cval“ oficiálním pochodem 1. jezdeckého pluku granátníků a hraje se na nejvýznamnějších chilských vojenských přehlídkách. Záznamy jsou běžně dostupné na internetu. Rovněž je oficiálním pochodem 2. batalionu ozbrojených sil Jamaiky.
Obliba ve Třetí říši neovlivnila hodnocení Královéhradeckého pochodu jako kvalitní pochodové hudby a po 2. světové válce byl proto Königgrätzer Marsch mnohokrát představen a zaznamenán různými hudebními skupinami a orchestry. V roce 1974 nahrál Dechový orchestr Berlínských filharmoniků pod taktovkou slavného dirigenta Herberta von Karajana gramofonovou desku, na níž je zařazen spolu s dalšími oblíbenými rakouskými a německými marši i Královéhradecký pochod. Mimochodem, na internetu je tento „vinyl“ k dostání za 5 Euro.

Jaroslav Dršata

 

  Kontakty

KÖNIGGRATZ 1866 - Garda města Hradce Králové z.s.

Velké náměstí 1
500 01 Hradec Králové
Telefon: +420 608 216 662 - Radek Balcárek
Email:

Facebook YouTube

Tato prezentace používá pouze technické soubory cookies, které jsou nutné k fungování prezentace.